Felszne mszkbl ll, tlag 800–1000 m magas fennsk. Nyugaton a Nagy Hasadkvlgy rsze Jordn foly vlgye s az Akabai-bl.
A Nagy Hasadkvlgy risi geolgiai kpzdmny, amely Dlnyugat-zsiban Szria szaki rsztl a Jordn-rok, az Akabai-bl s a Vrs-tenger mlyn a kelet-afrikai Mozambikig hzdik. A vlgy szlessge 30-100 kilomter, mlysge nhnyszz mter s tbb ezer mter kztt vltozik. Neve John Walter Gregory felfedeztl szrmazik.
A kvetkez cikk forrsa:
http://www.geographic.hu
Kzetpp a Holt-tenger alatt – nll kontinens lesz Kelet-Afrika
A kontinentlis lemezek hasadkait, a fldkreg nagyobb darabjainak sztvlst tanulmnyozzk kutatk a Holt-tenger mellkn s Etipiban.
Drmai folyamatok zajlanak – fldtrtneti szempontbl – a Holt-tengertl, El-zsitl kezdve „lefel”, egszen Afrika dli rszig. Ketthasadnak ugyanis az rintett kontinensek, s klnsen Afrikban ltszik ez jl, ahol a hasadk mentn vulknok, tavak keletkeznek. Egy cen is ppen most van kialakulban: ez a szthasad Vrs-tenger, amely idvel vilgtengerr lp el, a mostani szk, blszer alakjval ellenttben.
Nha beakadnak a fldrszek
Minderrl a Die Welt nmet lap tudstja r, aki a kelet-afrikai rok trsgt, illetve a Holt-tenger krnykt tanulmnyoz kutatcsoport munkjrl szmolt be. Az rokrendszer, illetve a klnbz hasadkok a geolgusok Mekkja: itt ugyanis feltrulnak, szabad szemmel is lthatk azok a rtegek, amelyek a Fld ms pontjain mlyen elfedve rejtznek.
Az rokrendszer szaki szakaszn, a Holt-tenger mentn, a trk Taurus-hegysg s a Vrs-tenger kztt kt kontinenslemez kerlt klnsen kzel egymshoz: az afrikai s az arbiai. A jelensg a kaliforniai Szent Andrs-trsvonal mentn zajl folyamatokhoz hasonl: ott is kt lemez siklik el egyms mellett, de nem zkkenmentesen, egy-egy ilyen „megakads” slyos fldrengseket okozhat ugyanis.
A varrs mentn szakadnak
A potsdami Fldtani Kutatintzet (Geoforschungszentrum Potsdam - GFZ) munkatrsai most elszr kaphattak bepillantst azokba a folyamatokba, amelyek kt kreglemez egymshoz srldsakor zajlanak. Az rokrendszerrl, errl a klnleges „varratrl” mr korbban is kztudott volt, hogy fldkrget tvgva, egszen a fldkpenybe is behatol. Nem tl mlyen pldul mr lesen elklnl egymstl a kt kreglemez, m helyenknt azrt sszekapcsoldnak a kontinens-talapzatok.
A fldtani kutatk szerint 30 s 100 kilomteres mlysgben a kt lemez mr olvadt llapotban van – mindezt a Nature cm folyiratban kzltk a Georg Rmpker professzor vezetsvel dolgoz nmet tudsok. Ezrt nincs olyan mlysgben mr fldrengs – jegyezte meg a kutatcsoport vezetje.
Ezer fokos lzban gnek
A hatalmas hmrsklet, a krlbell 1000 Celsius ok, amely ilyen mlysgben uralkodik, tulajdonkppen „gyurmv” alaktja t a fldkpenyt. A kt kontinenslemez kztt ennek nyomn egy hsz kilomter szles tmeneti zna alakul ki, amely forr kzetppbl ll.
Az tmeneti znn kvl azonban a kzetek szinte egyltaln nem deformldnak. A Fld mlyre vonatkoz jabb ismeretek s informcik, amelyeket a nmet kutatk trtak fel, komoly rdekldst vlthatnak ki olyan fldrengsek ltal sjtott vezetekben, mint Kalifornia s Trkorszg. Ugyanis ezeken a vidkeken is hasonl rokrendszerek futnak keresztl.
Lkshullmokkal dolgoznak
A nmet tudsok ahhoz, hogy kpet nyerjenek a Fld bels szerkezetrl, fldrengshullmok, vagyis lkshullmok visszaverdst elemeztk. Ehhez termszetesen meg kellett vrniuk, amg jelentsebb fldmozgsra kerl sor. A mszerek teleptse utn egybknt nem sokkal komoly fldrengs trtnt a Csendes-cen nyugati trfeln, s ez elegendnek bizonyult a kzetrtegek feltrkpezsre a Holt-tengernl is. (A sebessge s rezgsszma megvltozik, ha ms fldtani rtegen halad t a fldrengs keltette hullm.)
A lemezmozgsokrt a Holt-tenger trsgben az afrikai kontinens sztszakadsa a felels. A Vrs-tenger vmillik ta reped kett, dlrl szak fel, mint egy zipzr. Ekzben az arab lemez szak fel mozdul el, az afrikai lemez mellett haladva el. Ettl dlre egy msik trsvonal hzdik, amely 6000 kilomter hosszan tart Kelet-Afrikban, egszen dlig, Mozambikig nyjtva el az rokrendszert.
Egy aktv pont: az Afar-hromszg
Ezt a trsvonalat a szomliai lemez okozza, amely keleti irnyban vlik le ppen Afrikrl. Afrika szarvn, az gynevezett Afar-hromszgben aztn mindhrom lemez sszetallkozik, s egymsnak torldik. Ezt a trsget ennek megfelelen a geolgusok gy bekbeleztk, mint egy intenzv osztlyon fekv beteget: szeretnk megfigyelni az j cen szletst, amely a Vrs-tengerbl nylik majd meg, s Afrika sztvlsrl sem szeretnnek „lemaradni”. A trsg fldtani tvilgtsa egybknt az Eagle-project (Ethiopia Afar Geoscientific Lithospheric Experiment), vagyis a magyarra Sas-programknt fordthat mveletek keretei kztt zajlik, s ez a kutats szintn fldrengshullmokat hasznl fel a mrsekhez.
Az mris bizonyosnak tnik: az afrikai kontinens azrt vlik szt, mert a mlybl forr kzetramls indult meg felfel, amely egy vglnghoz hasonlan felolvasztja a Fld krgt. Ezt a nhny vvel ezeltt fellltott elmletet valljk a maguknak az Eos cm folyiratban most publikl tudsok is. Ugyanakkor vitatott, hogy egy vagy ilyen krt hzdik meg Kelet-Afrika alatt, ahonnan a forr ramlsok feltrnek.
Tizenegy mkd vulkn
A trsvonal mentn ugyanis jelenleg tizenegy aktv vulknt tartank szmon. Klnsen aktvak az Afar-hromszgben lv tzhnyk. gy pldul az etipiai Erta Ale nagyon rgta bocst ki lvt, s immr egy lvatavat kpzett a trsgben.
Harmincmilli vvel ezeltt trt itt ki elszr a lva a felsznre, s azta a krnyken mkd erk elkezdtk tolni az Arbiai-flszigetet szak fel. Azta kerl folyamatosan a felsznre a lva, a Fld mlyrl. Az gy keletkezett rkot az cen nttte el, gy jtt ltre a Vrs-tenger. Az Eagle-kutatk most azt akarjk tisztzni, hogy a kelet-afrikai rok tovbb szlesedik-e, s ha igen, akkor mennyire.
A Houstoni Egyetemen dolgoz geofizikusok, Richard Gordon s Dezhi Chu szerint 10 milli v mlva a kelet-afrikai rok olyan szles lesz, mint a Vrs-tenger, Kelet-Afrika pedig nll fldrssz vlik addigra.