Egyetlen lland vzfolysa a Holt-tengerbe ml Jordn foly.
A Holt-tenger lefolystalan t Izrael, Jordnia s Ciszjordnia hatrn. Vizben magas a s koncentrcija. A t a turizmus kedvelt clpontja. Nevt onnan kapta, hogy a magas skoncentrci miatt nem l meg magasabbrend llny benne. A Jordn-rokban tallhat Fldnk legmlyebb szrazfldi pontja. A vz tkre kb. 420 m-rel, a tfenk 795 m-rel van a tenger szintje alatt. Br a tba mlik a Jordn foly, annak vzszintje folyamatosan cskken az ers vzkivtel miatt, ezrt a tba egyre kevesebb vz rkezik. A cskken vzutnptls miatt a t kettszakadt, a mlyebben fekv szaki rsz mellett a dli fokozatosan kiszrad.
A Jordnfoly (hberl נהר הירדן [Nehar hayarden], arabul نهر الأردن [Nahr al-Urdunn]) foly Dlnyugat-zsiban, a Kzel-Keleten. Sokak szerint vallsos s kulturlis rtelemben a vilg legszentebb folyja.
Kt orszg folyja: Izrael s Jordni. A palesztin llam a megszllt Ciszjordniban nem fr a folyhoz.
A Galileai-tengertl (ms nven Kinneret-t vagy Tiberias-t, a Bibliban Genezreti-t) szakra ered s a Holt-tengerbe torkollik. Hossza 251 kilomter.
A Dan (hberl דן [Dan], arabul اللدان [al-Laddn]) a szr-libanoni hatron fekv Hermon-hegynl ered.
A Haszbni (hberl שניר [Szenir], arabul الحاصباني [al-Haszbni]) Libanonban ered.
A Bnjsz (hberl חרמון [Hermon], arabul بانياس [Bnjsz]), az si Bnjsz vros romjainl ered, a Hermon-hegy lbnl.
Az Ijon (hberl עיון [Ijon], arabul دردره [Dardara] vagy براغيث [Bargsz]) Libanonban ered.
A Jordn Izrael s Jordnia, illetve Ciszjordnia (a trkpen angolul West Bank) s Jordnia hatrn fut Fels szakaszn gyorsan szalad a Hula-tig, majd mg gyorsabban a Galileai-tengerig. Az utols szakasz esse kisebb, ezrt itt a foly kanyarogva tart a kifolys nlkli Holt-tenger fel, amelynek szintje 400 mterrel van a tengerszint alatt. Ezen az utols szakaszon mlik a Jordnba kelet fell a Jarmk foly (arabul نهر اليرموك [Nahr al-Jarmk], hberl נהר הירמוך [Nehar HaJarmukh], grgl Hieromax) s a Zarka foly (arabul Nahr az-Zarka). A Galileai-tengertl szakra fekv fels szakasza Izraelben van s a Goln-fennsk nyugati hatrt kpezi.
A krnyezetvdk azzal vdoljk Izraelt, Jordnit s Szrit, hogy komoly krokat okoztak a Jordn korendszerben. Izrael 1964-ben gtat helyezett zembe, amely a Galileai-tengerbl, a Jordn egyik f vzforrsbl az gynevezett nemzeti vzszllt csatornba tereli a vizet. Ugyanebben az vben Jordnia csatornval csapolta meg a Jarmuk mellkfolyt. Szria vztrolkat ptett, amelyek ugyancsak a Jarmuk vizt hasznljk.
Ma a Jordn viznek 70-90%-a szolgl emberi fogyasztst, ami jelentsen cskkenti a foly vzhozamt. Ettl, s a magas prolgsi arny miatt a Holt-tenger zsugorodik. Dli rsznek sekly vizei a legjabb idkben eltntek, helykn ss sk maradt.
A foly szennyezse, ami legjobban az utols szakaszt sjtja, a krnyezetvdk szerint szinte teljesen elpuszttotta a Jordn korendszert, amelynek megmentse tbb vtizedes munkt ignyel. 2007-ben a Fld Bartai nemzetkzi krnyezetvd hlzat a vilg 100 legveszlyeztetettebb korendszere kz sorolta a Jordnt, rszben Izrael s a szomszdos arab orszgok kzti egyttmkds hinya miatt. Izrael szaki s dli vgt a Jordn nyugati partja mellett vgigfut 90-es t kti ssze.
Forrs: Wikipedia
A kvetkez cikkek forrsa:
http://www.geographic.hu
Hogyan gygyt a Holt-tenger?
"Miknt alakulhatott ki a Holt-tenger, s igazolhat-e a gygyhatsa? Ha tnyleg van gygyhatsa, akkor mely betegsgekre?"
A Holt-tenger a tengerszint alatt mintegy 400 mterrel fekv kpzdmny, melynek startalma a tbbi tengernl jval nagyobb. Nevt is ennek ksznheti: tlag 300 gramm per kilogrammos startalma nem teszi lehetv, hogy brmilyen llny meglhessen benne vagy krltte.
A Holt-tenger egy tektonikai trsvonalban fekszik, vizt elssorban a Jordn-folybl valamint a krnyez hegyek kisebb folyamaibl kapja. Sssgnak oka az, hogy mg bel vezetnek csatornk, elvezetse nincsen, azaz nem ltezik olyan foly, amely a Holt-tengerbl eredne. gy a berkez, klnfle svnyi skat tartalmaz vz egyetlen ton kpes eltvozni: prolgs rvn. gy a behordott sk koncentrldnak a tenger vzben, s egyre ssabb teszik azt.
A s koncentrcija a vz mlysgvel vltozik: 40 mterig 300 g/kg, 90 mterig 332 g/kg, ez a tenger fenekn lelepszik. Mint mr emltettem, ezt a startalmat nincs llny, amely elviseln, a Jordn-foly vzvel rkez halak szinte azonnal elpusztulnak a Holt-tengerbe rve. A holt-tengeri s sszettele eltr a konyhastl, nagy mennyisgben tartalmaz kloridot, ntriumot, magnziumot s kliumot.
Miknt gygyt?
A Holt-tengerbl szrmaz s s iszap egyarnt npszer gygytermkek forrsa. Ezek gygyhatst szmos tudomnyos kutats igazolta, teht nem csupn kzkelet babonrl van sz. Az iszap a hegyekbl a tengerbe lehordott ledkes agyagrteg erzija rvn keletkezik, melynek sorn, vezredeken t magba szvja a tengervz tpll svnyi-anyagainak nagy rszt. Teht a Holt-tenger iszapja nagyon nagy mennyisgben tartalmaz svnyi skat, nyomelemeket valamint tallhatk benne szilrd nvnyi s llati eredet anyagok s vz.
A holt-tengeri iszapkra ldsos hatsait mindenekeltt a psoriasis, azaz pikkelysmr kezelsben dicstik. Ez a betegsg rkldik, de stressz hatsra fokozott mrtkben jelenik meg. A br vrs, pikkelyes hmlsval jr, s a betegeket gyakran nehz trsadalmi helyzetbe hozza, mivel sokakban undort keltenek ezek az elvltozsok. A holt-tengeri s s iszap a pikkelyek levlasztsval s a sebgygyuls gyorstsval fejti ki gygyhatst, amihez hozzjrul a helyszni kra sorn a napfny (igazoltan kedvez a psoriasis kezelsnek), a nyugalom, a szp tj s a tbbi szpen gygyul beteg ltvnya.
Az iszap- s skra szmos egyb brbetegsgben (vitiligo, atopis dermatitis, mycosis fungoides) s egyb llapotban (reums betegsgek, asthma, egyb lgzszervi betegsgek, uveitis, azaz a szem vegtestnek gyulladsa, magas vrnyoms, ishaemis szvbetegsg, blgyulladsok, stb.) hasznos, a legtbben azonban kozmetikai clokra veszik ignybe.
A testfelsznre kent iszap a koncentrciklnbsg alapjn elsegti egyes anyagok tvozst a brbl, mg msokat bejuttat, a mlyebb rtegekben lv vizet a br felsznre „hzza”, hszigetel s ferttlent hatssal is br.
A benne lv svnyi anyagok pedig a szervezetbe jutva fejtik ki ldsos hatsukat.
Jordnia, Izrael s a Palesztin Hatsg vasrnap megllapodott arrl, hogy megvalsthatsgi tanulmnyt ksztenek vz tovbbtsra a Vrs-tengerbl a Holt-tengerbe, s gy megmentenk a mlyen fekv tavat.
A vrhatan kt ven t kszl tanulmny 15 milli dollrba kerl, s a dokumentum a trsadalmi s krnyezeti hatsait vizsglja majd annak a csatornnak, illetve vezetkeknek, amelyek ktszz kilomter hosszan juttatnnak nagy mennyisg vizet az igazi tengerbl a rendkvl ss, lefolystalan Holt-tengerbe.
Katasztrfa fenyeget
A megbeszlsekbe bevont szakrtk szerint a Holt-tenger jelents mennyisg vizet veszt jelenleg is, ami krnyezeti katasztrft okozhat az egsz trsg szmra. (A hres t Izrael s Jordnia kztt hzdik, de Ciszjordnia miatt a Palesztin Hatsg is illetkes az gyben.)
A tervezett projekt lnyege egy kisebb csatorna ptse a Vrs-tengerbl Jordnia s Izrael kztt, aztn pedig egy 180 kilomteres csrendszeren keresztl pumplnnak vizet a tba.
A mostani bejelentst az illetkesek a Jordniban zajl Vilggazdasgi Frumon (WEF) tettk meg. A kzs sajttjkoztatn rszt vett Raed Abu Saoud, Jordnia vzgyi s ntzsi minisztere, Benjamin Ben-Eliezer, Izrael infrastrukturlis gyekrt felels minisztere s a palesztin tervezsi trca vezetje, Ghassan al-Khatib.
Ersti a bkt is
Abu Saoud szerint nemcsak a megrtshez s koopercihoz vezet egyik fontos lpsnek nevezte a megllapodst, hanem a jordn miniszter gy vlte: a szerzds ersti a trsg bkjt is, s j horizont nylt a rgi szmra. Ben-Eliezer szerint nagy gazdasgi ugrst jelent a mostani megllapods, amelyet ms hasonl projektek kvetnek majd.
Abu Saoud bejelentette: ha elkszl a megvalsthatsgi tanulmny, t vbe telik majd a projekt kivitelezse. A beruhzs msodik temben egy vzerm s egy stalant zem is ltesl majd itt, hogy elektromos ramot s friss vizet nyerjenek a trsg (Izrael, Jordnia s a Palesztin Hatsg) szmra.
A beruhzs els temrl Zafer Alem, a Jordn-vlgyi Hatsg ftitkra gy nyilatkozott, hogy az egymillird dollrba kerl majd, mg a msodik fzis hrommillirdot emszt majd fel.
Cskken a t vzszintje
Szakrtk szerint a Holt-tenger vzszintje mnusz 392 mterrl 416 mterre sllyedt, vagyis ennyivel van jelenleg a vztkr a tengerszint alatt. A t sllyedse egyre riasztbb mreteket lt. Alem szerint az llvzbl vente 250-300 milli kbmternyi friss vz veszik el, s a Holt-tenger felszne is 30 szzalkkal cskkent az utbbi idkben. Abu Saoud szerint vi ktmilli kbmter vzre lenne szksg a t megmentshez. A szakrtk szerint a Holt-tengerbl 66 millird kbmter vz prolgott el az ipari felhasznls miatt.
A most kszl megvalsthatsgi tanulmny ellenrzse a Vilgbank feladata, s szmos adomnyoz orszg finanszrozza a tervek kidolgozst. Ezen llamok kpviseli vrhatan jlius elejn tallkoznak egy konferencin. A tervek szerint a megvalsul sleprl zemek rvn Izrael, Jordnia s a palesztinok szmra a kvetkez 50 vben elegend vizet lehet biztostani.